Tatrografia

Dla tych, którzy górami potrafią żyć w dolinach

Wpisy otagowane „Dolina Olczyska”

 • czwartek, 26 czerwca 2008
  • Osada w górach?

   Szukałam w posiadanej literaturze i zasobach internetu ściślejszych i bardziej konkretnych informacji – i niestety ich nie znalazłam – na temat znajdującej się u progu Tatr Wysokich niepozornej Polany Kopieniec (zwanej rzadziej Skupniową), która należy częściowo do krajobrazu Doliny Olczyskiej i leży u podnóża sympatycznego, "łatwego" szczytu Wielkiego Kopieńca (1328 m.n.p.m.), a od większej Doliny Suchej Wody (przypomnijmy: Doliną Suchej Wody, począwszy od rozwidlenia szlaków na Psiej Trawce biegnie droga dojazdowa do schroniska Murowaniec w Dolinie Gąsienicowej) oddziela ją od wschodu Kotlinowy Wierch. Dolina Olczyska większości kojarzy się z pewnością z otoczeniem Nosala, równie znana jest również tragiczna historia związana z Kopieńcem, kiedy to w sierpniu 1994r. wracający do Zakopanego z akcji ratunkowej śmigłowiec TOPR-u "Sokół" z niewyjaśnionych przyczyn runął w lasy porastające południowo-zachodni stok Wielkiego Kopieńca. Zginęło dwóch pilotów i ratowników. Uważam, że chociażby ze względu na ten tatrzański dramat powinno poświęcić się otoczeniu Kopieńca więcej uwagi (dziwi mnie fakt, że nie postawiono w jego rejonach żadnego pomnika ani tablicy pamiątkowej – a może o czymś nie wiem?).


   Natomiast jeśli ktoś wybierze się już na wycieczkę w tych rejonach, Doliną Olczyską odchodzącą od Jaszczurówki dotrze po pół godzinie spaceru do Polany Olczyskiej, skąd można wybrać wejście żółtym szlakiem na Nosalową Przełęcz, lub dalszą wędrówkę zielonym w stronę szczytu Kopieńca. Podążając tą trasą, po niecałej godzinie wchodzimy na poszukiwaną przeze mnie Polanę Kopieniec, skąd dziesięciominutowe podejście zaprowadzi nas bezpośrednio na szczyt Wielkiego Kopieńca. Nie o nim jednak chcę teraz mówić.
    


   P
   olana Kopieniec widoczna jest częściowo ze Skupniowego Upłazu, którym dotrzeć można do Doliny Gąsienicowej. Na Polanie stoi rząd starych szałasów, które służyły kiedyś za zabudowania pomocnicze przy wypasie owiec, szczególnie, że wypas owiec zajmował wtedy większy teren, niż w dniu dzisiejszym, bo docierał aż na wyższe partie zboczy Kopieńca. Aktualnie prowadzony jest tam kulturowy wypas owiec, a sama polana jest miejscem wypoczynku i nabierania sił przed wspinaczką na szczyt.

    

    

   Grupka drewnianych domków (szałasów) przypomina małą osadę w sercu gór – i tutaj nasuwa się pytanie: dlaczego tak szeroki wypas owiec odbywał się właśnie tutaj, skoro w całych polskich Tatrach można znaleźć bardziej okazałe (nie umniejszając wartości Polany) ku temu przestrzenie? Czy ma to związek z tym, że w najbliższej okolicy brak jest większych odkrytych terenów? A może rząd chatek, które dzisiaj stoją na Polanie, miał kiedyś inny charakter, niż przypuszczamy? 

   Czuję, że Dolina Olczyska wraz z Polaną Kopieniec będzie w tym roku jednym z przedmiotów moich dociekań i wędrówek. Osoby będące w posiadaniu bliższych i dalszych informacji na temat historii tego rejonu proszę o kontakt :)

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Osada w górach?”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   tatrografia
   Czas publikacji:
   czwartek, 26 czerwca 2008 16:49

Kanał informacyjny

O Tatrografii

Odwiedzająca Tatry od urodzenia, z zamiłowaniem do herbaty z brusznicą w Starej Roztoce i zachodów słońca nad Witowem. Poszukująca ukrytych i niedocenianych perełek w Tatrach. Nigdy nie była na Giewoncie (i się nie wybiera).