Tatrografia

Dla tych, którzy górami potrafią żyć w dolinach

Wpisy otagowane „Jasknia Magurska”

 • wtorek, 21 lutego 2012
  • Czarna dziura i smocze kości za Doliną Jaworzynką

   O Dolinie Jaworzynce, jeśli już tutaj wspominam, to zawsze w podobnym tonie: nielekki szlak, nie znam nikogo, kto by go lubił, męczące podejście do jawiących się jako zbawienie ławeczek na Przełęczy między Kopami, na dole patelnia, która w drodze powrotnej wydaje się nie kończyć. Chętnie poznam amatorów tego szlaku, przeprowadzę z nimi wywiad otwarty pogłębiony i przygotuję rozprawę na 12 arkuszy znormalizowanego maszynopisu pt. Ostatni wielbiciele Jaworzynki - między pasją a szaleństwem.

   Dolina Jaworzynka (źródło: Wikimedia)

   Odkładając żarty na bok, muszę przyznać, że ten rejon Parku nie przykuwał nigdy mojej uwagi w większym stopniu, niż to było naprawdę konieczne. Po pierwsze, nie wiem, jak w zasadzie nazwać tę dolinę. Czy to dolina reglowa? Może raczej regiel górny, niż dolny?Czy można ją nazwać reglową, tak, jak doliny Za Bramką czy Strążyską chociażby? Po drugie, jeśli nawet tak, to czy są to jeszcze regle Tatr Zachodnich, czy już Wysokich? Właściwie Jaworzynka znajduje się pod Kasprowym, ale jej część sięga wysokości Liliowego. To samo dotyczy Skupniowego Upłazu, ale on nie jest doliną, więc problem z głowy :).

   Unikając tematu Doliny Jaworzynki, zapomniałam o całym obszarze, który znajduje się za nią, a konkretnie na południe od niej. Wyobraźmy sobie, że stoimy na tej patelni na dole i wspinaczka do ławeczek jeszcze przed nami, o zgrozo. Co mamy po prawej stronie, jeśli pominąć ścianę lasu? Ekolodzy kolejny raz się cieszą, a my dostrzegamy na mapie wielką dziurę.

   Dolina Jaworzynka (źródło: Wikimedia)

   Między Jaworzynką a Kasprowym na mapie nie ma ani jednego szlaku. Być może coś tam kiedyś było, możliwe, że nielegalnie, np. Dolina Stare Szałasiska równoległa do Jaworzynki, Zielone Korycisko z jakimś tajemniczym szlakiem, Turniowa Droga, Siodłowa Droga... Dzisiaj nie ma tam już nic. Okazuje się, że sporo tracimy.

   Jaworzyńskie Turnie (źródło: Wikimedia)

   Być może to właśnie zaznaczona na mapie Turniowa Droga prowadziła kiedyś miłośników Tatr do Jaskini Magurskiej, zwanej inaczej Jaskinią w Magurze. Znajduje się ona w zboczach Jaworzyńskich Turni, które powinno być widać z patelni w oddali po prawej stronie (stojąc twarzą do ławeczek). "Encyklopedia tatrzańska" z lat 70. podaje jeszcze długość 1070 m odkrytych korytarzy, jedenaste wydanie przewodnika Nyki z 1999 r. podaje już 1200 m - ot, odkrycia geograficzne :). Dawniej jaskinią tą płynął potok z Doliny Gąsienicowej, odkryto w niej także kości plejstoceńskich ssaków, w tym niedźwiedzi jaskiniowych, które szybko zostały wyzbierane przez turystów - zanim jaskinię zamknięto w 1949 r. żelaznymi kratami. Paryscy (1972) nie zgadzają się z Nyką (1967), który twierdzi, że w jaskini natrafiono na sięgające paleolitu ślady człowieka poddającego znalezione kości obróbce. Z jaskinią wiąże się ponadto legenda, jakoby przychodzili do niej czarownicy z dalekich stron, aby znaleźć "smoczą kość". Skąd ci wszyscy ludzie wtedy wiedzieli, że Jaskinia Magurska istnieje?

   Jaworzyńskie Turnie powinny być widoczne ze Skupniowego Upłazu, miłej zabawy.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Czarna dziura i smocze kości za Doliną Jaworzynką”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   tatrografia
   Czas publikacji:
   wtorek, 21 lutego 2012 11:22

Kanał informacyjny

O Tatrografii

Odwiedzająca Tatry od urodzenia, z zamiłowaniem do herbaty z brusznicą w Starej Roztoce i zachodów słońca nad Witowem. Poszukująca ukrytych i niedocenianych perełek w Tatrach. Nigdy nie była na Giewoncie (i się nie wybiera).